czwartek, 22 grudnia 2011

Lanzarote

Podróżując odruchowo koncentruję się bardziej na nietypowej lub nowoczesnej architekturze niż na atrakcjach turystycznych konkretnego miejsca. Czasem wybieram miasto, które chce zobaczyć głównie pod kątem ciekawego budynku czy targów wzornictwa. Jednak lecąc na jedną z Wysp Kanaryjskich - Lanzarote, nie spodziewałam się, że w tym typowo wakacyjnym miejscu znajdę tak interesującą architekturę. Zresztą cała wyspa to mnóstwo inspiracji.
Dzięki niej stałam się fanką Césara Manrique - (niestety nieżyjącego już) architekta, designer-a, rzeźbiarza, malarza, architekta wnętrz i krajobrazu w jednym. Sama postać jest bardzo interesująca. Na wielu zdjęciach, które można zobaczyć w jego domu, wygląda na osobę bardzo towarzyską (otoczony mnóstwem kobiet) i umiejącą cieszyć się życiem.
Z drugiej strony wydaje mi się, że musiał sie cieszyć dużym szacunkiem wśród mieszkańców wyspy. Miał duży wpływ na jej urbanistykę i ogólny całościowy wygląd. Dzieki niemu zabudowa wyspy ma jednolity charakter. Nie ma takiego 'mix-u' jak np. u nas :) 
Podobno jedyny wysoki budynek w stolicy Lanzarote został zbudowany w tajemnicy podczas wyjazdu  Manrique.


Oprócz niesamowitych wulkanicznych krajobrazów to jego architektura stała się główną atrakcją turystyczną wyspy. Nawet jego dom, który zrobił na mnie chyba największe wrażenie, ma obecnie funkcję galerii. Działa w nim fundacja jego imienia - http://www.cesarmanrique.com/fundacion_i.htm

Świetnym przykładem tego jak potrafił połączyć architekturę z naturą jest lawa 'wpływająca' przez okno:Chodząc po domu Manrique bardzo ciężko jest zorientować się w jego planie. Naprawdę można się tam zgubić. Część pomieszczeń znajduje się w wulkanicznych jamach 'volcanic bubbles ' pod powierzchnią ziemi. Jestem bardzo ciekawa rzutów, przekrojów domu, jego projektu - niestety jak na razie nie udało mi się ich znaleźć.

Ze względu na wyczerpanie baterii w aparacie posłużę się innymi zdjęciami aby bardziej przybliżyć wygląd wnętrza tego niesamowitego domu...


* z reinierdejong.wordpress.com
 * z travel.spotcoolstuff.com
  * z travel.spotcoolstuff.com
  * z travel.spotcoolstuff.com
 * z travel.spotcoolstuff.comRestauracja w punkcie widokowym (faktycznie widoki robią wrażenie !)- Mirador del Rio:
                                            * z cesarmanrique.com


                                            *Mirador del Rio z fotos.schremmer.de

                                               *z flickr autor:neticola

Ogród kaktusów:1 komentarz:

  1. Bajeczne, po prostu cudne!! ale ten człowiek miał fantazję :-)

    OdpowiedzUsuń